Bemutatkozás
Őri Edina vagyok, gyógytornász, DSGM szakgyógytornász. 1995-ben megszereztem a diplomámat a POTE (Pécsi Orvosi Tudomány Egyetem) Gyógytornász Karán, a szakmai gyakorlatomat követően felnőttek mozgásrehabilitációjával foglalkoztam Visegrádon. Ezt követően, ahogy sorban megszülettek a gyermekeim, egyre inkább csecsemők, kisgyermekek mozgásfejlesztése felé szerettem volna nyitni. Így negyedik gyermekem születésekor, sikeres Dévény-terapeuta szakvizsgát tettem. (2009) Szakdolgozatomat diszfóniás gyerekek kezeléséről írtam.
A pályám során sokszor tapasztaltam, hogy a csecsemők mozgásfejlesztése során az édesanyák gyakran számoltak be szoptatási, illetve táplálási nehézségről. A nehézségek egy részénél egyértelmű izomtónus probléma állt a háttérben, de volt olyan is, hogy nem találtam ilyen jellegű eltérést. Rengeteg kérdés merült fel bennem a témával kapcsolatban, ezért elvégeztem a SOTE Laktációs Szaktanácsadói képzését 2014-ben, majd ezt követően 2019-ben IBCLC, Nemzetközi Laktációs Szaktanácsadó képesítést szereztem.
Laktációs szaktanácsadóként és a csecsemők mozgásfejlesztésének a területén szerzett, több mint egy évtizedes tapasztalatom alapján felismerem a szoptatási, illetve táplálási nehézség mögött álló okokat és kezelem az esetlegesen fennálló izomtónus eltérést, így komplex segítséget nyújtok a hozzám forduló családoknak. Szakterületem az izomtónus probléma miatti táplálási nehézségek kezelése.
DSGM – Dévény Speciális Manuális Technika és Gimnasztika Módszer
A mozgásrehabilitáció új megközelítése. Kinek ajánlom a kezelést?
Elsősorban oxigénhiánnyal született babáknak, koraszülötteknek, szopási nehézségekkel küzdőknek, megkésett mozgásfejlődés esetén és számos ortopédiai kórképnél.
Hatékonyan alkalmazható a terápia logopédiai problémák, például csökkent beszédkészség esetén is.
Felnőttek kezelésére is alkalmas akut és krónikus problémáknál egyaránt.
Milyen jelekre figyelhetsz fel szülőként?
A szoptatás minősége, a kicsi testhelyzete a karodban, hogyan tartja vagy nem tartja magát, milyen helyzeteket szeret, mitől sír esetleg. Később megfigyelheted a mozgásfejlődés lépéseit, eltéréseit vagy esetleges kimaradását.
Mit hozz magaddal a vizsgálatra?
Elsősorban magatokat 🙂
A születési és szülési zárójelentést és egyéb vizsgálati eredményeket (neurológiai, ortopédiai, koponya- és hasi uh leletét). Saját plédet vagy lepedőt, játékokat.
Hogyan kezelek?
Különböző testhelyzeteket váltogatva, statikus helyzetben, mozgatás és mozgás közben.
Mitől különleges a módszer?
A Dévény-módszer direkt stimulációt biztosít a központi idegrendszer számára, beindítja a kiesett funkciókat. A fejlesztés csak ezután kezdődhet.
Miért minél hamarabb?
Dévény-terápia egy olyan korai fejlesztő módszer, ahol az időfaktor fontos tényező. Minél korábban kerül egy újszülött terapeutához, annál hatékonyabb a kezelésünk. A terápia során az izmokat, az ínakat és az izmokat körülvevő kötőszövetet stimuláljuk, lazítjuk, erősítjük. Ezáltal képessé tesszük a gyermeket a különböző mozgások, mozgássorok elvégzésére. Végigkísérjük egész mozgásfejlődésén, egészen az önálló járás elsajátításáig, valamint azon túl is kontrolláljuk.
A sírásról néhány mondatban
A csont, izom és ízületi rendszer problémája mozgásbeszűküléshez vezet. A terápia célja a mozgásbeszűkülés megszüntetése, az izmok és ízületek helyzetének helyreállítása, mely fájdalommal jár. A kezelések alatti és utáni érzetekről a csecsemők nem tudnak beszámolni, viszont a felnőttek gyakran említik a “jó fájdalom “kifejezést. Egy csecsemő esetében a szokatlan környezet és helyzet, az ismeretlen személy, és az idegen kéz érintése is hozzájárulhat a síráshoz. Nem tudja más módon jelezni, ha álmos, éhes vagy az édesanyja karjaiba vágyik. Rendszeres kezeléseknél a szülők egyre könnyebben adják át a gyermeket, mindenki számára ismerős a hely és a helyzet. A kezelések hatására a fájdalom is mérséklődik, idővel a sírás is minimálisra csökken.